KONTAKT
Rezerwacje:
wycieczki szkolne
goście indywidualni
Paweł Łoza
halfgar@kortunal.com
tel.:604522055

Organizacja obozów i imprez:
Magdalena Baraniak
biuro@kortunal.com

Nasze strony


Partnerzy:
Polecamy sklep z wyposażeniem larpowym:


Halla

HALLA:
Czyli tzw. długi dom, jest centrum i sercem Warowni. To rekonstrukcja średniowiecznych skandynawskich halli, drewnianych budowli związanych z kulturą Wikingów. U nas pełni role stołówki, świetlicy, miejsca do zajęć „ze świata średniowiecza” – tu odbywają się turnieje łucznicze i pokazy walk oraz tańce i biesiady.
Halla ma swój własny, nasycony klimatem, charakter. Nasi goście zasiadają przy długich ławach pod ścianami, gdzie mogą się przyglądać zmaganiom łuczniczym czy starciom wojowników, ale również mogą zasiąść do posiłku czy biesiady. Stylizowany bufet może zaproponować składniki do prostych posiłków, zaś bardziej skomplikowane dania (obiady czy catering) przywozimy z pobliskiej restauracji w termosach (na zamówienie naszych gości).
HALLA NIE JEST CZYNNA W NOCY

CO SIĘ ODBYWA W HALLI

POSIŁKI I BIESIADY
Ponieważ Warownia nie posiada własnej kuchni, w Halli serwujemy posiłki w postaci podawanych gotowych produktów lub też w formie cateringowej - przywożone w termosach z restauracji. Wszystkie posiłki podawane są do naczyń jednorazowych lub też do naczyń własnych gości.
W Halli odbywają się też biesiady w trakcie imprez takich jak integracje firmowe, warsztaty historyczne czy larpy. Wówczas na centralnym palenisku przyrządzane są smakowite dawne potrawy, piecze się mięso i podpłomyki, grzeje piwo lub wino.

POSIŁKI W HALLI
Ponieważ Warownia nie posiada własnej kuchni, w Halli serwujemy posiłki w postaci podawanych gotowych produktów lub też w formie cateringowej - przywożone w termosach z restauracji. Wszystkie posiłki podawane są do naczyń jednorazowych lub też do naczyń własnych gości.

 • śniadania - podajemy w postaci "szwedzkiego stołu".
  Przykładowe menu:
  pieczywo, żółty ser lub twaróg, warzywa sezonowe - pomidory, ogórki, rzodkiew i inne, wędlina, smarowidła - margaryna, dżem, pasztet, ser topiony i inne, mleko i płatki kukurydziane, kiełbaski gotowane, herbata z gara.
 • obiady - są wydawane z termosów do naczyń jednorazowych lub naczyń własnych naszych gości. Na obiad składają się dwa dania. Nie ma możliwości wyboru menu obiadów. W przypadku wcześniejszego zgłoszenia jest możliwość zamówienia menu wegetariańskiego.
  Przykładowe menu:
  zupa, ziemniaki / ryż / makaron, mięso (kotlet lub gulasz), surówka z warzyw.

 • ognisko z kiełbaskami - to posiłek w wersji samoobsługowej, na który goście otrzymują gotowe produkty do samodzielnego upieczenia na ognisku (może być z użyciem folii aluminiowej).
  Ważne - ognisko w wersji podstawowej oznacza konieczność samodzielnego przyniesienia opału z lasu (tj. zza bramy z odl. około 50 m).
  Przykładowe menu:
  kiełbasa grillowa ok. 200 g, sosy - ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła - margaryna, dżem, herbata z gara, na życzenie przy wcześniejszym zamówieniu - ziemniaki, cebula, jabłka.

BUFET
Oprócz całych posiłków w bufecie Halli można zakupić:

 • herbatę (czarną, zieloną, owocową, smakową)
 • kawę
 • zupkę błyskawiczną typu "gorący kubek" Wrzątek goście dostają bezpłatnie.

STRZELNICA ŁUCZNICZA
W Halli znajduje się też profesjonalny kącik strzelecki - można tu spróbować swoich sił w strzelaniu z łuków tradycyjnych.Jest to strzelectwo zupełnie inne niż wersja sportowa - nie ma tu celowników, stabilizatorów ani podpórek. Używamy głównie łuków typu longbow - to rodzaj łuku wywodzący się od średniowiecznej broni angielskiej i walijskiej piechoty, siejącej niegdyś postrach na polach bitew całej Europy. Nasze łuki mają naciąg od 8 kg (dla dzieci) do 24 kg (dla silnej dorosłej osoby), to łuki kompozytowe oraz monolityczne z różnych rodzajów drewna. Strzelamy strzałami o drewnianych brzechwach, opierzonymi naturalnymi piórami, z ćwiczebnym grotem stalowym.
Poza zorganizowanymi zajęciami z łucznictwa goście indywidualni mogą również skorzystać ze strzelnicy za osobną opłatą.

WARSZTATY ŚREDNIOWIECZNE
Wszystko o zajęciach z zakresu rekonstrukcji historycznej znajdziecie na naszej głównej stronie w zakładce ZAJĘCIA

HISTORIA naszej HALLI

Zajęcia łucznicze, imprezy średniowieczne i fantasy potrzebowały właściwej oprawy, miejsca, które nada im właściwego klimatu. I w którymś momencie stało się jasne, że takie miejsce sami musimy stworzyć. W międzyczasie powstała także nasza drużyna Wikingów i wybór padł na stworzenie budynku, który klimatem pasowałby do powstającej gałęzi naszej działalności, jaką jest rekonstrukcja historyczna. Miał być naszą siedzibą, miejscem spotkań biesiad i turniejów. Ale wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Przed nami były długie godziny spędzone na ściąganiu wielgaśnych belek w dół stoku, korowania żerdzi, przycinaniu i montowaniu wypełnień... Ostatecznie halla powstała po kilku latach pracy naszej oraz wynajmowanych ekip ciesielskich.

Budynek, który zwiemy „Hallą” nie jest ścisłą rekonstrukcją. Inspirowaliśmy się architekturą „długich domów” skandynawskich (rekonstrukcje z Trelleborga czy Trondheim), ale ze względu na użytkowy charakter budynku nie mogliśmy zachować w pełni wszystkich jego charakterystycznych cech. Stąd w konstrukcji budynku zauważyć można stalowe śruby czy wystającą spod drewnianych gontów papę.

Budynek o wymiarach 6 x 20 metrów jest wykonany w konstrukcji sumikowo- łątkowej z sosnowych bali i półbali. Pokrycie dach stanowią deski, kryte papą i warstwą świerkowych gontów. Podłoga wykonana jest ze świerkowych dech 40 mm grubości. Wyposażenie stanowią stoły i ławy, półki i skrzynie, do tego tarcze i barierki służące do zajęć łuczniczych. Ponadto wewnątrz funkcjonują dwie antresole, na których znajdują się miejsca sypialne i magazyn.

Na skróty
Jesteśmy na Facebooku!
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło